14. 4. 2020

Až po uši v papieroch

Pri tvorbe vizuálnej identity, no i pri menších projektoch je výber papiera neodmysliteľnou súčasťou nášho tvorivého procesu. Pri tvorbe dbáme na to, aby sa aj papier samotný stal súčasťou značky a jej jednoducho rozpoznateľným prvkom. Kto nás pozná vie, že papierom úplne žijeme a poličky sa nám prehýbajú pod ťarchou vzorkovníkov :))

O výber papiera sa väčšinou starám ja a štúdiu papierov sa venujem už nejaký ten týždeň. Veľmi mi vždy pomáha dialóg s dodávateľmi a výrobcami papierov, ktorých máme viacero. Ako prvého z našich dodávateľov vám predstavíme taliansku značku prémiových papierov Fedrigoni. Otázky sme položili Nikol Oravcovej (medailónik nájdete na konci článku), s ktorou sme sa za tie roky spolupráce skamarátili a tešíme sa z našich spoločných projektov i prehýrených nocí :)) 

Večierok pri predstavení Magazínu F od Fedrigoni. Fotila Katarína Šlesárová.

Ahoj Niky, povedz nám v skratke čo to vlastne Fedrigoni je.

Najsuper papiere! :)) Fedrigoni je najväčší taliansky výrobca papierov zameraný na kvalitný sortiment, kreatívne, obalové a knižné papiere. Celý sortiment zahŕňa viac ako 3 000 položiek, ktoré sú všetky FSC® certifikované a dostupné aj na Slovensku priamo od nás ako od výrobcu. Výroba papiera v rodine Fedrigoni má korene už v roku 1717 a v rámci Fedrigoni Spa s papierňou Fabriano už v 13. storočí. Hlavná papiereň Fedrigoni je vo Verone s tradíciou výroby od roku 1888. Predaj je založený na inom koncepte ako ponúkajú veľkoobchody s papierom nakoľko ide o priamy nákup u výrobcu, preto vyše polovicu produkcie tvoria papiere podľa zadania klienta. Papiere Fedrigoni sú na Slovensku zastúpené pod Fedrigoni Deutschland a sú obľúbenou voľbou dizajnérov a preto nás vo Fedrigoni zaujíma čo sa z našich papierov vyrába a tieto skvelé projekty radi ďalej komunikujeme.

Čomu presne sa ty vo Fedrigoni venuješ, čo máš na starosti? 

Ako Key Account Manager pre Slovensko sa starám o predaj a som priamy kontakt pre Slovenských klientov a ďalej všetko možné od PR článkov, sociálnych sietí, či občasných grafických úprav. Často tiež organizujeme eventy alebo sa zúčastňujeme rôznych podujatí, kde prezentujeme naše mega kreatívne vzorkovníky a tiež krásne projekty našich zákazníkov ako obaly, knihy, kartičky, vizitky, či dokonca papierové šperky. Mám rada svoju prácu hlavne pre jej kreatívnosť a pestrosť. 

Kde ťa vie človek zastihnúť? A rovno nám povedz ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň.

Stále na telefóne, či emaile, kde si vieme následne dohodnúť stretnutie. Inak aj náhodne v kaviarňach v Bratislave, kde občas ostávam po termínoch pracovať. Vybavujem dopyt, objednávky a tak sedím občas za tabuľkami s kalkulačkou a inokedy s dizajnérmi a tlačiarmi a hlavne s tými dizajnérmi vymýšľame na stretnutiach aký papier by bol ten naj. Kontakt s kreatívnymi ľuďmi ma baví asi najviac, lebo pri papieroch sa dá vymýšľať až až a veľmi sa teším aké nádherné projekty vznikajú na papieroch Fedrigoni :)) 

 

Papier Savile Row Tweed odtieň Aubergine. Foto: Fedrigoni

Ktorý papier je tvoj obľúbený? Úplne ideálne keby bol od Fedrigoni.

90% mojich obľúbených papierov je od Fedrigoni a ten zvyšok z taktických dôvodov neprezradím :D. Je ich viac ale medzi moje srdcovky patrí Savile Row Tweed čo je textilný papier s nevtieravou štruktúrou tvídovej textílie, hlavne v tmavo fialovej farbe Aubergine. Ide o veľmi luxusný papier s príbehom. Ďalej letterpressové umelecké papiere Fabriano Artistico so 100% podielom bavlny, vodoznakom a nerovnomernými okrajmi, nakoľko sa vyrábajú technikou podobnou ručnej výrobe. Z knižných papierov bol môj obľúbenec papier Arcoprint Milk, ktorý teraz nahrádza nová kolekcia prírodných papierov ARENA a mne najviac k srdcu prirástol ARENA Nature Bulk veľmi prírodný nadýchaný papier s drsným povrchom a volúmenom až 1,7. Z recyklovaných jemný Oikos s decentnými bodkami. Z kreatívnych papierov kolekcia korenistých farieb Tintoretto Ceylon ale aj perleťové papiere Cocktail ako Curracao, či SirioPearl Merida White… Najradšej by som pokračovala ale už teraz som asi za predpokladaným rozsahom odpovede. 

Čo teraz fičí medzi papiermi, čo je in a po čom klienti najviac bažia? 

V dizajnových kruhoch určite prírodné, nenatierané, recyklované a volúmenové papiere. Najkreatívnejšie papiere sa vyberajú priamo na projekt ale vo všeobecnosti je silnou kolekciou Materica s 25% podielom recyklovaných vlákien, 15% podielom bavlny a volúmenom až 1,8, v zemitej okrovej škále. Som rada, že ľuďom stále viac záleží na ekologickej stope materiálov a vyberajú si certifikované kvalitné papiere pochádzajúce z trvale udržateľného a obnoviteľného lesného hospodárstva. Pre obalové riešenia je jednotkou vysokokvalitný GZ kartón kolekcie Symbol Card s vysokou belosťou natieraný vo viacerých vrstvách. Medzi najviac obľúbené papiere a kartóny patrí Tintoretto čo je umelecký papier so štruktúrou plste v prírodnej verzii alebo natieraný Stucco, či dokonca vode a mastnote odolný prírodný Tintoretto Soho Touch Class pre digitálnu tlač. 

Náš obľúbený Fedrigoni tím. Z ľavej strany Nikola Oravcová, Nicole Urban a Dana Hermanová.

Vnímate vo Fedrigoni, že klienti sa snažia hľadať papierové riešenia tam, kde sa doposiaľ využíval plast? Je cítiť uvedomelosť dizajnérov? 

Myslím, že naši klienti si aj z tohto dôvodu vyberajú práve papiere Fedrigoni. Vo Fedrigoni máme zodpovedný prístup k ekológii a neustále investujeme do vylepšení výrobných procesov, aby bol dopad na životné prostredie čo najmenší. Všetky papiere, ktoré vo Fedrigoni ponúkame majú okrem FSC aj ďalšie iné certifikácie ako long life, Acid Free, Elemental Chlorine Free, Heavy Metal Absence a ďalšie, takže u nás vedie len jedna cesta :)) 

Máš nejaké tipy ako si krátiť čas papierom počas týchto karanténnych čias? 

Mám mnoho nápadov a prijímam všetky ďaľšie! Napríklad vyrezať si po viacerých vrstvách obraz, vyrobiť papierové tienidlo na lampu alebo celú kyticu papierových kvetov. Vytvoriť notesky alebo fotoalbumy šité japonskou väzbou, z papierových postavičiek spraviť krátky film alebo vyskladať neuveriteľne komplikované skladačky, či jednoducho na papiere kresliť, maľovať a písať! Papiere stále vyrábame, sme otvorení kreatívnym nápadom, tak sa kľudne ozvite ak potrebujete papierom doplniť domácnosť, radi pošleme papier na skúšku :))

Nikola Oravcová

Key Account Manager Slovakia
E-mail:
Mobil: +421 945 452 612
Instagram: @Fedrigoni.Slovensko

Rada vymýšľam rôzne kreatívnosti, mám rada spoločenské hry, sarkazmus a škodoradosť. Dosť veľa rozprávam a občas trpím chorobou zasneného tyrannosaura rexa - nápoveda: veľké ústa malé ručičky. Riadim sa asi tým, že plán A je fakt super cesta k plánu B. Študovala som propagačné výtvarníctvo a potom dejiny a teóriu umenia. Občas ešte maľujem alebo niečo tvorím, najlepšie vždy niečo iné. Motto asi obohrané - "buď tou zmenou, ktorú chceš vo svete vidieť" snažím sa preto zodpovednejšie znižovať svoju klimatickú stopu, ktorá začína hlavne na tanieri a venovať svoj voľný čas dobrovoľníctvu a aktivizmu v skvelých organizáciách ako Tvoj Buddy a Humánny pokrok. Mimo práce ma zaujíma ekológia a s tým spojená ochrana zvierat.

 

Naše práce na Fedrigoni papieroch

 

Vizitky pre Realitnú kanceláriu AARK realizované na papier Constellation Snow, štruktúra Country.

Svadobné oznámenia, ktoré sme tlačili na papier Woodstock Rosa.

Celá vizuálna identita značky Vačice je tvorená na papier Materica, odtieň Gesso.

Pozvánky na letný večierok La Serata Di Fedrigoni pri príležitosti uvedenia prvého čísla Magazínu F sme realizovali na Sirio Color Iris. Obálka je z papiera Ispira Rosa, odtieň Fucsia.

Magazín F, ktorý sme pre Fedrigoni tvorili je vyhotovený na papieroch Stucco Tintoretto Gesso, Freelife Cento Extra White, Arcoprint Milk, Old Mill Bianco, Symbol Tatami White a Tintoretto Ceylon v odtieňoch Cannella, Cubeba, Anice a Zenzero.

Published by: Natali in Blog

Leave a Reply