31. 3. 2020

Dve Lamy osobne a zblízka

Ľudia sa často so značkami stotožňujú práve kvôli ich príbehu. Kvôli ľuďom, ktorí za nimi stoja, kvôli hodnotám, ktoré vyznávajú, či kvôli životom, ktoré žijú.

Našim klientom vždy odporúčame ísť s ich životným príbehom von. Povedať ľuďom, prečo sa rozhodli budovať biznis a predstaviť sa, kto za tou všetkou prácou stojí. Neskrývať sa a byť transparentní.

Naše grafické štúdio vzniklo keď sme boli s Maťkom kamoši a hneď na začiatku to prerástlo v niečo viac. A toto viac trvalo vyše 6 rokov, ku koncu so zásnubným prsteňom na ruke a s vidinou svadby. Keďže sa voláme Dve Lamy, tak vám je jasné, že na meetingoch si s klientmi nevykáme a väčšinou sa hneď skamošíme a často rozprávame aj o osobných veciach. Veľa z vás sa nás tie roky pýtalo či sme pár a preto sme to potom dali aj na web :)) No a tak keď zrazu sme na meetingy chodili len po jednom, alebo smutní, tak ste sa nás pýtali. S niektorými sme zašli aj na pohár vína (pohár, fľaša, who cares) a filozofovali sme o vzťahoch.

S našou Niky z Fedrigoni na pracovnej ceste. Jediné zverejniteľné zábery:))

Rozumieme tomu, že sa nás pýtate a preto vznikol tento článok. Nebude patetický ani smutný, máme sa dobre :)) S Maťom sme sa na konci roka 2018 rozišli (ani sa mi nechce veriť, že už je to tak dávno!) a sprvu to nebolo ľahké. Rozchody sú smutné a človek ich samozrejme nechce prežívať ale musím povedať, že náš rozchod bol bez hádok, lietajúcich tanierov, naopak s pokorou a vďakou za krásne roky.

Chtiac nechtiac sme si museli dať pracovný break, pretože sme riešili sťahovanie a úplne iné veci. Rok 2019 bol jednoznačne pre nás tým najťažším (aj keď posledné týždne naznačujú, že ani ten 2020 nebude úplné žúžo). Zažila som hrozný smútok, keď mi v júli po krátkej chorobe, zomrel milovaný tatino. Bol to ten najhorší deň v mojom živote a ďakujem Maťovi, že stál celý čas pri mne a mojej mamine. 

Toľko k tým smutným udalostiam a teraz poďme ku pekným. Som vďačná za to, že ani jeden z nás sa pri našom rozchode nezamyslel nad tým, že by sme Lamy uzavreli. Že sme vedeli, že to dáme a budeme schopní spolu pracovať, fungovať a bude to okej. Neprešiel deň že by sme si nezavolali, nenapísali a bodajby všetky rozchody na svete boli takéto... :)) Takže, milí naši, sme kamoši. Soulmates, podarujeme si obličku keď bude treba, máme sa veľmi radi, chodíme spolu na víno, chodíme na pracovné cesty a trávime spolu veľa veľa času a nevzdáme sa toho. Áno, ja už mám dlhšie priateľa a Maťo začal tiež randiť. A som šťastná, že sa tolerujeme a vychádzame spolu. Lebo tak by to malo fungovať všade.

Aj takto vyzerá náš pracovný deň.

V správach na IG ste sa nás pýtali často osobné otázky (ktoré sme zodpovedali vyššie) a ďalej zopár pracovných. Ideme ich postupne rozpovedať a pridáme o sebe zopár infošiek aj my sami. 

Jeden z veselých meetingov u Duška z OZ Zrejme.

Najviac sa opakovala otázka - Beriete nové projekty? ÁNO. S radosťou sme sa od nového roka pustili do viacerých nových projektov a máme aktuálne priestor, takže pokojne, radi pôjdeme do nových spoluprác. Počas karantény sa nám dosť projektov pozastavilo, ale veríme, že aspoň na jeseň sa všetko vráti do starých pracovných aj zdravotných koľají!

Robíte len detské značky? NIE. Pred 6-7 rokmi sme prvýkrát robili detskú značku (MOE - ahojte baby!) a odvtedy sa spustila lavína :)) Začali sme sa na ne špecializovať a orientujeme sa v týchto kruhoch, stáli sme pri zrode veľa detských značiek ale nie je to jediné čomu sa venujeme. Myslíme, že je pre nás fajn pracovať na detských značkách práve preto, že nemáme deti a tak si udržiavame zdravý odstup. Avšak pre nás je nemožné robiť len na tomto jednom segmente, pretože potrebujeme rozmanitosť. Potrebujeme ju kvôli rozvoju našej fantázie, potrebujeme ju kvôli inšpirácii, kvôli múze a potrebujeme ju aj životne. 

Z nášho skromného teambuildingu vo dvojici v Benátkach.

Ako si zháňate klientov? Oslovujete ich sami? Oslovili sme jeden jedinýkrát a bol to klient Minifarma. Majú na svojej farme v Lubine dve lamy a ja som im napísala a vyvinula sa z toho milá spolupráca na dva roky a spoznali sme milých ľudí, ktorí za Minifarmou stoja a rozvíjajú ju. Toto oslovenie bolo veľmi spontánne a pomohli sme im s nastavením vizuálnej identity. Všetky zvyšné projekty prišli ku nám samé. Keď sa klientov pýtame odkiaľ na nás prišli, tak 98% vraví jedno a to isté - odporúčania. Znám lidi, kterí znaj lidi a ty znaj lidi a ty lidi vám udělají vizuálni identitu že jo.

Robíte všetko len vy dvaja? ÁNO. Mali sme pokusy a aj sa nám ozvala jedna šikovná baba, s ktorou sme plánovali spolupracovať, no potom prišli tieto osobné peripetie a nemali sme priestor zaúčať. Do budúcna uvidíme. Práce je väčšinou vyše hlavy a pár rúk by sa nám zišiel. Uvidíme po karanténe :))

Late night working z coworkingu Nádvorie.

Kde sídlite? Nesídlime, je to rôzne. Nájdete nás v Coworking Nádvorie v Trnave, niekedy v Coworking Cvernovka v Bratislave, niekedy sídlime každý vo svojej obývačke, inokedy sedíme v Martinuse alebo v Schondorfe na Obchodnej. 

Čo vlastne robíte? Úplne easy povedané, pomáhame tvoriť značky. Vymýšľame názov, vytvárame koncept a osobnosť značiek. Pomáhame nájsť, pomenovať a odprezentovať unikátnosť, ktorú značka na trh prináša a tvoríme predovšetkým tú vizuálnu časť, teda logo, vizitky, obaly, polepy a všetky iné tlačoviny. Okrem toho spolupracujeme pri tvorbe webov. Robievame nielen rozsiahle vizuálne identity ale aj menšie veci, ako nálepky, pozvánky či brožúry, katalógy, CDčka. Pri zabehnutých značkách často nadväzujeme na už danú vizualitu, či logo.

Maťo

Obľúbená farba: V obliekaní čierna a v dizajne základné farby a tiež čierna.
Obľúbený dizajnér: Saul Bass a môj obľúbený výrok od neho – I want to make beautiful things, even if nobody cares.
Obľúbený font: Futura.
Obľúbený papier: Mám rád papiere s príbehom. Stopercentne bavlnený Pur Coton, osvedčený Crush vyrábaný zo zvyškov potravinárskej výroby alebo papiere vyrábané z recyklovaných takeaway pohárov na kávu.
Obľúbený pracovný nástroj: Jednoznačne myš Logitech MX Master - jedným prepnutím ju môžem používať medzi desktopom a notebookom, bez nej ani na krok (toto nieje reklama, haha).
Obľúbený umelecký smer: V architektúre Art Nouveau a vo výtvarnom umení obdobie renesancie.
Vysnívaný projekt: Vizuálna identita pre múzeum. Komplet s navigačným systémom, značením budovy...
Projekt ktorý by si nikdy nerobil: Nič politické, ani keby to malo byť pre subjekt, ktorý podporujem.
Obľúbená kniha: Kto chytá v žite.
Čo počúvaš k práci: Všetko okrem RnB. Občas si pustím ráno klasickú hudbu a poobede už mám chuť na Rammstein. Ale all time srdcovka boli vždy Depeche Mode.

Naty

Obľúbená farba: Čierna a biela a neóny.
Obľúbený dizajnér:Dizajnéra nemám žiadneho fav, ale umelec Edward Hopper.
Obľúbený font:FF Din.
Obľúbený papier:Aktuálne ma bavia 100% bavlnené papiere a japonské papiere.
Obľúbený pracovný nástroj:Môj offline papierový diár a 300 malých papierikov.
Obľúbený umelecký smer:Realizmus a v architektúre brutalizmus.
Vysnívaný projekt:Krásny veľký developerský projekt.
Projekt ktorý by si nikdy nerobil:Politika a subjekty podporujúce homofóbiu.
Obľúbená kniha:Olivia Laing - Mesto osamelosti.
Čo počúvaš k práci:Oldschool hh, Erykah Badu, Kraak & Smaak.

 

Takže toľko k nášmu najosobnejšiemu blogu. Zodpovedali sme osobné otázky a trošku tento blog trval, pretože nebolo ľahké to dať čierne na biele. Prvýkrát som niečo takéto písala a dúfam, že sa vám čítalo príjemne. Čítame sa nabudúce, ale tentokrát už o papieroch a grafickom dizajne! :))

#stayhome #staysafe
Držte sa!

Published by: Natali in Blog

Leave a Reply